Spółka jawna obliguje wszystkich wspólników do odpowiedzialności za ewentualne zobowiązania względem wierzycieli. Jeżeli majątek spółki nie wystarcza na ich pokrycie, sięga się po majątek osobisty. W związku z tym ryzykiem, wielu przedsiębiorców decyduje się na przekształcenie spółki jawnej w komandytową, cywilną lub zoo. Czasem zachodzi też konieczność zmiany spółki w jednoosobową działalność gospodarczą. Każdy z wymienionych wariantów to skomplikowana procedura, nad którą powinni czuwać prawnicy. Nasza Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy oferuje w tym zakresie wszechstronną pomoc. Jeżeli planujesz przekształcenie spółki jawnej w zoo, komandytową lub w inną formę działalności, pozostajemy do Twojej dyspozycji.

Gdy spółka jawna przestaje być optymalnym rozwiązaniem, warto rozważyć jej przekształcenie

Często wybieraną konfiguracją jest przekształcenie spółki jawnej w komandytową. Niesie ona ze sobą zróżnicowanie odpowiedzialności wspólników w sytuacji zaciągnięcia przez spółkę zobowiązań finansowych. O ile komplementariusze pozostają wspólnikami aktywnymi, komandytariusze inwestują biernie, a ich majątek osobisty jest w pełni chroniony, jeśli wniosą do spółki ustaloną sumę komandytową. Przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową może okazać się bardzo dobrą decyzją, jednak każdą sytuację należy analizować indywidualnie. Bywa, że bardziej intratne dla firmy jest przekształcenie spółki jawnej w cywilną lub w spółkę zoo. Zapraszamy na konsultacje prawne, podczas których nasi specjaliści doradzą, czy taka transformacja spółki jawnej jest optymalna w danym przypadku. Mamy w tym zakresie duże doświadczenie – zdaj się na nie!

Przekształcenie spółki jawnej niejedno ma imię. Każda procedura wymaga wdrożenia innych działań

W zależności od zmiany, na którą zdecydują się wspólnicy, przekształcenie spółki jawnej będzie się odbywało na innych zasadach. Prawnicy muszą sporządzić dokumentację wstępną, przygotować projekty ustawy i uchwały, a w niektórych przypadkach również plan przekształcenia. Aby nie pogubić się w nadmiarze formalności i bezproblemowo przejść zmianę, zgłoś się do I-Kancelarii. Wśród naszych specjalności znajduje się m.in. przekształcenie spółki jawnej w zoo, komandytową, cywilną… Zapewniamy pełną reprezentację i fachowe wsparcie na każdym etapie procedury. Służymy pomocą również wtedy, gdy konieczne jest przekształcenie spółki jawnej w jednoosobową działalność gospodarczą. Do takich sytuacji dochodzi zwykle, kiedy jeden ze wspólników nie może lub nie chce kontynuować prowadzenia działalności. Przekształcanie dotychczasowej spółki w inną, otwiera przed firmą nowe, często lepsze możliwości. Skorzystaj z naszego doradztwa – wspólnie znajdziemy najlepszą formę prawną dla Twojej firmy.