Jesteśmy kancelarią prawną wyspecjalizowaną w zakresie prawa spadkowego. Nasze wieloletnia obecność w branży pozwoliła nam nabyć bogatego doświadczenia w zakresie prowadzenia postępowań spadkowych. Reprezentujemy skutecznie naszych klientów w zakresie nabywania spadków m. in. poprzez dziedziczenie ustawowe.

Podstawą prawną, które uregulowała dziedziczenie ustawowe są art. 931-940 kodeksu cywilnego. O dziedziczeniu ustawowym mówimy, gdy spadkodawca nie stworzył testamentu albo zawarł w nim osoby, które spadkobiercami być nie mogą.

Kodeks cywilny nakreśla, że spadkobiercami mogą być:

 • zstępni
 • małżonek
 • rodzice
 • rodzeństwo
 • zstępni rodzeństwa
 • dziadkowie
 • gmina i Skarb Państwa

Kancelaria prawna prowadzi postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Nasi prawnicy sporządzając wnioski o stwierdzenie nabycia spadku poprzez dziedziczenie ustawowe. Dodatkowo ustalają krąg spadkobierców i stwierdzają, czy spadkodawca nie stworzył przed śmiercią testamentu. Świadczymy kompleksową obsługę każdego postępowania. Pomagamy spadkobiercom zaznajomić się z ogółem praw i obowiązków majątkowych, jakie na nich spoczywają w związku z nabyciem spadku.

Oferujemy profesjonalne porady prawne obejmujące dziedziczenie ustawowe

Kancelaria prawna R. Ptak i Wspólnicy świadczy kompleksowe usługi prawne w zakresie prawa spadkowego:

 • porady prawne (dziedziczenie, sprawy spadkowe)
 • uzyskiwanie notarialnego poświadczenia dziedziczenia (pomoc w przygotowaniu dokumentacji)
 • sporządzenie wniosku o nabycie spadku
 • reprezentujemy Klientów w sprawach sądowych o dziedziczenie

Prawo spadkowe jest niezwykle istotną gałęzie prawa. Każdy z nas napotyka na swojej życiowej drodze sytuacje, w której staje w obliczu przyjęcia spadku. Nasza kancelaria gwarantuje indywidualne podejście do każdej sprawy. Wiemy, że spadek stanowi bardzo delikatną sferę życia prywatnego i jest wypadkową śmierci bliskiej osoby. Decydując się na współpracę z nami mogą Państwo liczyć nie tylko na fachową pomoc prawną, ale też wsparcie w tych trudnych chwilach. Minimalizujemy udział naszych Klientów w postępowaniach spadkowych, by ograniczyć im stresu w tym trudnym czasie.

W każdym przypadku, w którym zastosowanie ma dziedziczenie ustawowe, udzielimy pomocy

Roszczeniom wynikającym z prawa spadkowego nierzadko towarzyszą spory i inne problemy. Rzetelne wsparcie prawne, jakie oferuje Kancelaria Ptak&Wspólnicy, sprawia, że nabywanie spadku poprzez dziedziczenie ustawowe może odbywać się bez przeszkód. Nie ma w naszym kraju powszechnego zwyczaju pozostawiania testamentu, wiele osób nie wie nawet, jak taki dokument skutecznie sporządzać. Dziedziczenie ustawowe ma w tej sytuacji zastosowanie nader często. Bogate doświadczenie naszego zespołu czyni z niego najlepsze wparcie w sprawach tego rodzaju.

Sprawdzimy, czy dziedziczenie ustawowe ma zastosowanie w danym przypadku. Skontaktuj się z prawnikami z naszej kancelarii

Dziedziczenie ustawowe pozwala nabyć spadek po zmarłym, który nie zostawił ważnego testamentu albo, choć jest to rzadkością, gdy osoby wymienione w testamencie zrzekły się dziedziczenia. Kodeks cywilny określa kolejność dziedziczenia ustawowego, według której rozporządza się majątkiem zmarłego. O tym, czy danej osobie przysługuje część spadku, decyduje wówczas prawo spadkowe. Ustawowe dziedziczenie opisane w KC odbywa się więc według określonej kolejności. Jeżeli nie jesteś pewien, czy porządek dziedziczenia jest Ci na rękę, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów. Kodeks cywilny dziedziczenie ustawowe opisuje z uwzględnieniem aż sześciu kręgów spadkobierców. Może się zdarzyć, że osoby powołane w pierwszej kolejności nie dożyły otwarcia spadku. Wtedy KC przewiduje podział majątku między spadkobierców ustawowych z dalszej grupy. Zapoznamy się z Twoją sprawą i udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania z zakresu dziedziczenia ustawowego. Zapraszamy na konsultacje.