Polskie prawo od dawna cieszy się fatalną opinią wśród specjalistów z dziedziny finansów oraz osób prowadzących działalność gospodarczą. Ogromny poziom skomplikowania przepisów sprawia, że wiele podmiotów bez doradztwa podatkowego kompletnie by sobie nie poradziło. A już wkrótce zacznie się wdrażanie hucznie zapowiadanego programu rządowego pt. „Nowy Ład”, przemianowanego ostatecznie na „Polski Ład”. Ekonomiści doceniają jego zalety, ale też punktują liczne wady z punktu widzenia różnych podatników.

Korzyści z podniesienie kwoty wolnej od podatku zostaną w dużej mierze zniwelowane przez nową składkę zdrowotną

Główne założenia Polskiego Ładu to:

  • ułatwienia zakupu mieszkań bez wkładu własnego i w budowaniu domów do 70 m2
  • inwestycje, które mają wygenerować 500 000 miejsc pracy
  • emerytury do 2500 zł nie będą obłożone podatkiem
  • na służbę zdrowia przeznaczanych będzie przynajmniej 7% PKB
  • zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł rocznie

Wszystkie zapowiadane zmiany należy rozpatrywać łącznie. Według wyliczeń opublikowanych przez PAP i Dziennik Gazetę Prawną, realne obciążenie podatkowe stanie się znacznie bardziej zróżnicowane. Osoby na umowach o pracę do 3500 zł brutto będą obciążone daninami w wysokości ok. 23% swoich przychodów. Przy dochodach do 120 000 zł rocznie będzie to już 39,75%. Z kolei firmy rozliczające PIT zamiast 19% odprowadzą do państwa ok. 28% dochodów. Przy takim wzroście obciążeń trudno się dziwić, że o profesjonalne doradztwo podatkowe dopytuje coraz więcej przedsiębiorców. Również osoby prywatne zgłaszają coraz więcej wątpliwości i pytań odnośnie zapowiadanych nowelizacji.

Według ekspertów, doradztwo podatkowe w celu optymalizacji będzie potrzebne przedsiębiorcom i najlepiej zarabiającym

Takie wypowiedzi przewijają się w wielu publikacjach medialnych na temat „Nowego Ładu” oraz analizach instytutów ekonomicznych. Również w Kancelarii R. Ptak i Wspólnicy pilnie śledzimy wszelkie projekty oraz uchwalane ustawy. Wszystko po to, aby nasi Klienci biznesowi i indywidualni mieli pewność najwyższej jakości świadczonych przez nas usług doradczych. Sytuacja każdego podmiotu prawnego jest wyjątkowa, dlatego trudno już teraz przesądzać, które rozwiązania okażą się najbardziej korzystne w wieloletniej perspektywie. Zachęcamy do kontaktu i zadawania pytań na tematy związane z kwestiami podatkowymi. Tylko dokładna znajomość obowiązującego oraz wprowadzanego prawa pozwala podejmować najlepsze decyzje w tym zakresie.

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy
Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy to dom zbudowany na mocnych fundamentach. Uważamy, że nasz sukces wynika z siły zgranego zespołu, który tworzą ludzie z pasją. Pozytywne relacje wewnętrzne przekładają się na kontakt z Klientami.

Podobne wpisy