jak wyjść z zadłużenia, nie mając pieniędzy

Sterta chwilówek, kredyt konsumencki, pożyczka pozabankowa, niespłacone raty czy limit na koncie – wbrew pozorom, to rzeczywistość naprawdę wielu. Kilka milionów Polaków tonie w długach, żyjąc w ciągłym stresie i obawie o swoją przyszłość. Długi są w stanie powstać naprawdę szybko, a wyjście z nich może trwać przez lata. Pomimo, że spiralę długów naprawdę trudno rozwiązać, należy pamiętać, że nie jest to sytuacja bez wyjścia. Chociaż pozbycie się długów nie należy do najprostszych zadań, istnieją pewne sposoby na to, jak wyjść z długów nie mając pieniędzy. Nie jest to jednak proces szybki; wręcz przeciwnie, wymaga on konsekwentnego podejścia i fachowego wsparcia.

Kilka wskazówek na to, jak wyjść z długów nie mając pieniędzy

Pierwszym sygnałem, który powinien nakłonić każdego zatrzymania się i zastanowienia nad rozporządzaniem swoim majątkiem jest moment, w którym traci się możliwość regulowania pewnego zobowiązania finansowego na bieżąco. Oczekiwanie do ostatniej chwili lub odkładanie zapłaty na później jest zgubne i przeważnie skutkuje narastającymi odsetkami. Wystarczy moment, aby stracić kontrolę nad swoimi finansami. Utrata pracy, wypadek, choroba czy rosnące stopy procentowe to tylko jedne z wielu przyczyn, które wymieniają rozmaici dłużnicy. Jednak im szybciej zacznie się planować konkretne działania i stopniowo wdrażać je w życie, tym większa szansa na odzyskanie płynności finansowej, bez większego uszczerbku. Istnieje kilka sposobów na to, jak wyjść z długów nie mając pieniędzy. Zdecydowaliśmy się zebrać najistotniejsze porady w jednym miejscu, udowadniając tym samym wszystkim dłużnikom, że nie ma sytuacji bez wyjścia – odpowiednie podejście i działania są w stanie uwolnić od nawet z pozoru horrendalnych zadłużeń, które nie są do spłaty.

Jak wyjść z długów nie mając pieniędzy? Zacznij od analizy swoich wydatków

Pierwszą rzeczą, od której warto zacząć proces wychodzenia z długów, jest dokładne przeanalizowanie struktury swoich wydatków i ograniczenie ich do tych najpotrzebniejszych. Warto sporządzić tabelę, w której podsumowane zostaną zarobki, wydatki wraz z konkretnymi informacjami na temat tego, na co przeznaczane są dane pieniądze, a także długi do zapłaty. Pozwoli to na realne zobaczenie swojej sytuacji finansowej na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. W obliczeniach pomocne mogą okazać się wszelkiego rodzaju paragony oraz historia zakupów za pomocą karty. Analiza wydatków pozwoli na ustalenie realnych priorytetów i oszacowanie, jak wiele aktywności należy podjąć, by wyjść z długów – nawet jeżeli początkowo nie ma się wielu pieniędzy.

Wiedząc, ile konkretnie pieniędzy brakuje, należy poszukać dodatkowych oszczędności w życiu codziennym. Każdy z nas ma bowiem wydatki, które nie są niezbędne do przeżycia. Opcji jest naprawdę wiele – zmiana środka komunikacji z samochodu na komunikację miejską lub rower, zaniechanie jadania na mieście na rzecz przygotowywania posiłków w domu, dokładne planowanie zakupów w oparciu o wcześniej przygotowane listy, rezygnacja z subskrypcji… Chociaż początkowo brak wygód może powodować dyskomfort, gra jest warta świeczki. Równie dobrym rozwiązaniem jest znalezienie dodatkowego źródła dochodu w postaci dodatkowych zajęć, które nie wymagają dużych nakładów czasu. Współcześnie można znaleźć wiele prac jednodniowych, jakimi są równego rodzaju inwentaryzacje, rozkładanie towaru czy diametralne posprzątanie obiektu. Nie trzeba mieć doświadczenia, a można tym dorobić do budżetu.

Wyjście z długów bez pieniędzy wymaga odpowiedniego planu

Mawiają, że komunikacja stanowi klucz do sukcesu. Warto spróbować polubownie porozumieć się z wierzycielami w kwestii wydłużenia czasu spłaty czy zmniejszenia rat. Należy przedstawić swoją sytuację oraz powody, dlaczego wnioskuje się o rozłożenie długu. W momencie gdy wierzyciele pozytywnie rozpatrzą wniosek, należy realizować plan według określonych na nowo terminów. Posiadanie korzystniejszej dla portfela wersji planu spłaty nie powinno jednak skutkować odstąpieniem od wcześniejszych postanowień, jakich przykłady zostały podane wcześniej. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wymienione możliwości nie są wystarczające, aby móc wyjść z długów bez pieniędzy. Na szczęście to nie koniec propozycji rozwiązań dla tych, którzy chcą pozbyć się długu raz na zawsze i odzyskać spokój. Zanim jednak przejdziemy do dostępnych opcji, warto wiedzieć na co każda osoba zadłużona powinna uważać.

Jak NIE wychodzić z długu, czyli konsolidacja na warunkach lichwy

Ograniczone możliwości finansowe i brak płynności, nierzadko powodują, że dłużnik może szukać ryzykownych sposobów na wyjście z zadłużenia. Niestety, większość z nich jest nie tylko kosztowna, lecz trudna do naprawy. Jednym z najczęściej spotykanych błędów, które popełnia szereg osób zadłużonych bez zdolności do skorzystania z oferty banków oferujących kredyt konsolidacyjny, jest sięgnięcie po lichwiarską pożyczkę konsolidacyjną. Warunki spłaty takiej lichwy są naprawdę niekorzystne – na tyle, że domowy budżet nie jest w stanie tego wytrzymać. Zamiast spłaty długów, osoba zaczyna pogrążać się w jeszcze większej spirali zadłużenia.

Jak wyjść z długów bez pieniędzy – kredyt konsolidacyjny

Wychodzenie ze spirali zadłużenia to mozolny proces. Nierzadko dłużnicy chcą spłacić pierwotny dług poprzez zaciągnięcie kolejnej pożyczki, na spłatę której biorą następną i tak dalej. Sytuacja staje się coraz bardziej chaotyczna, a samodzielne wyjście z tego jest niezwykle trudne i kosztuje wiele nerwów.

Kredyt konsolidacyjny to forma kredytu gotówkowego, którego głównym celem jest spłata kredytów, pożyczek oraz innych zobowiązań finansowych, które zostały zaciągnięte u różnych instytucji. Wnioskując o kredyt konsolidacyjny, należy przedstawić bankowi zadłużenia, które chce się połączyć w jedno. Warto wiedzieć, że banki konsolidacyjne nie przelewają pieniędzy na konto dłużnika, a jedynie regulują zobowiązania kontaktując się z wierzycielami. Kredyt konsolidacyjny scala zobowiązanie spłat kilku rat w odmiennych wysokościach i terminach. W efekcie osoba zadłużona spłaca wyłącznie jeden kredyt, który zastępuje dotychczasowe zobowiązania. O wiele łatwiej jest zapanować nad jedną spłatą niż nad kilkoma. O kredyt konsolidacyjny może wnioskować każda osoba, która spłaca kilka kredytów, pożyczek czy też limit na karcie kredytowej (jednocześnie spełniająca wymagania konkretnego banku). Dobrze jest przy tym pamiętać, że konsekwencję stanowi wydłużenie okresu kredytowania. Konsolidacja kredytów to przydatne wyjście, w momencie gdy metody takie jak ograniczenie zbędnych zakupów, uzyskanie dodatkowego źródła dochodów czy stworzenie harmonogramu wydatków nie sprawdzą się w rzeczywistości.

Jak wyjść z zadłużenia – oddłużanie z profesjonalistami

Oddłużanie to program, którego głównym celem jest pomoc w wyjściu z długów. Najprościej jest opisać je jako szereg działań, które prowadzą do częściowego lub całkowitego pozbycia się długu. Oddłużanie można rozpocząć na własną rękę, jednak nierzadko istnieje opcja skorzystania z pomocy prawnej, która pozwala zminimalizować ryzyko niepowodzenia, gdyż jest znacznie bardziej efektywna. Działania prowadzące do oddłużania są naprawdę zróżnicowane i dostosowane do konkretnej sprawy. Chociaż proces ten jest wyjątkowo złożony i skomplikowany, warto wiedzieć, na jakich zasadach działa i kto może skorzystać z tej formy fachowej pomocy. Wszystko rozpoczyna się od analizy sytuacji osoby zadłużonej – następnie przeprowadza się negocjacje z wierzycielem oraz przeprowadzana jest konsolidacja długu, nawet do ogłoszenia upadłości.

Oddłużanie nierzadko obejmuje aspekty takie jak:

  • oddłużanie chwilówek;
  • oddłużanie kredytów bankowych;
  • oddłużanie z komornikiem;
  • antywindykacja;
  • BTE.

Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy świadczy usługi z zakresu obsługi prawnej oraz doradztwo w sprawach majątkowych, które obejmuje również oddłużanie. Niesiemy pomoc osobom zadłużonym, naszymi działaniami chcąc pozwolić im na nowo odetchnąć pełną piersią i rozpocząć nowe życie bez zadłużeń.

Jak wyjść z długów: oddłużanie kredytów bankowych i chwilówek

Oddłużanie kredytów i chwilówek bardzo często sprowadza się do obniżenia odsetek bądź odroczenia terminu spłaty, na skutek czego dłużnik może skutecznie spłacić zobowiązanie na dogodniejszych warunkach. W niektórych sprawach dług może być nawet umorzony w części lub całości, jednak wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Proces obejmuje zazwyczaj kilka etapów, których celem jest finalna spłata zobowiązań – począwszy na analizie sytuacji osoby zadłużonej, przez negocjacje z wierzycielami, aż po finalną spłatę zobowiązań.

Oddłużanie z komornikiem sposobem na wyjście z zadłużeń?

Sprawy komornicze w kontekście oddłużania zasługują na oddzielne omówienie – należą one bowiem do najtrudniejszych w prowadzeniu procesu oddłużania. Specjaliści przed przystąpieniem do działań, dokładnie badają sytuację dłużnika, ponieważ niejednokrotnie dochodzi do błędów i finalnie możliwe okazuje się umorzenie egzekucji komorniczej oraz odzyskanie pieniędzy. Nasza kancelaria przeprowadza dokładne analizy pism i decyzji sądu, po czym stara się wdrożyć konkretne działania, doprowadzające do redukcji długu znajdującego się pod zajęciem komorniczym.

Jakie korzyści niesie właściwie przeprowadzone oddłużanie?

Oddłużanie może stanowić odpowiedź na odwiecznie zadawane pytanie, dotyczące tego jak wyjść z długów nie mając pieniędzy. Jego główną zaletę stanowi to, że dłużnik nie zostaje sam ze swoimi zobowiązaniami. Otrzymuje fachową pomoc od osób specjalizujących się w oddłużaniu, jednocześnie odciążając w ten sposób siebie samego od obowiązku dopilnowania wszystkich aspektów procesu. Metody likwidacji długów zazwyczaj dobierane są w sposób indywidualny, zaś celem specjalistów jest odroczenie terminu spłaty zadłużenia lub sądowe umorzenie zadłużenia w całości bądź części. Co więcej, z oddłużania mogą korzystać nie tylko osoby fizyczne, lecz również firmy. W przypadku oddłużania firm, przeprowadzana jest dogłębna analiza finansowa przedsiębiorstwa – zazwyczaj oddłużanie firmy stanowi znacznie bardziej skomplikowany proces, dlatego warto powołać do niego prawdziwych ekspertów z wieloletnim doświadczeniem.

W Kancelarii R. Ptak i Wspólnicy zajmujemy się zarówno oddłużaniem osób fizycznych, jak i firm. Podejmujemy się nawet niełatwych przypadków, niosąc wsparcie wszystkim osobom zadłużonym. Wierzymy, że choć proces wyjścia z długów jest nierzadko długi i żmudny, nie warto się poddawać.

Jak wyjść z długów nie mając pieniędzy – ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka stanowi postępowanie sądowe, którego zadaniem jest częściowe lub całkowite umorzenie zobowiązań upadłego. Może się o nią ubiegać każda osoba, która ma status konsumenta – czyli która nie prowadzi działalności gospodarczej – i straciła zdolność do regulowania swoich zobowiązań pieniężnych. Upadłość konsumencka wiąże się z tym, że majątek przejmowany jest przez syndyka, a część wynagrodzenia zostaje zablokowana na poczet spłaty długów. W upadłości konsumenckiej, sąd może postanowić o licytacji majątku i zajęcia części wynagrodzenia, skonstruowania planu spłaty długów czy też ich umorzenia. W ramach planu spłaty, organ sądowy bierze pod uwagę aspekty takie jak:

  • możliwości zarobkowe;
  • wysokość niezaspokojonych wierzytelności oraz realność ich zaspokojenia;
  • konieczność utrzymania upadłego oraz osób pozostających na jego utrzymaniu (w tym: potrzeby mieszkaniowe).

W przypadku gdy upadły nie osiąga żadnych dochodów i na przykład poważnie choruje, sąd może orzec o warunkowym umorzeniu zobowiązań upadłego bez spłaty wierzycieli i bez ustalania planu spłaty. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że upadłość konsumencka nie umarza alimentów, zobowiązań z tytułu odszkodowania czy zadośćuczynienia, a także wszelkiego rodzaju kar grzywny.

Jak wyjść z zadłużenia? Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy służy fachową poradą

Ponad 10 lat kompleksowej obsługi prawnej osób fizycznych i przedmiotów gospodarczych czyni nas godnym zaufania wsparciem dla wszystkich osób, które chcą uporać się z długami. Nasi pracownicy zapewniają profesjonalną pomoc w wychodzeniu z różnego rodzaju zadłużeń, służąc radą, pomocą, a także realnym działaniem ukierunkowanym na satysfakcjonujący dla Klienta wynik. Cechuje nas profesjonalizm oraz skuteczność, stanowiące wypadkową wiedzy, doświadczenia i maksymalnego zaangażowania, jakie wkładamy w każdą sprawę, jakiej tylko się podejmujemy. Zastanawiasz się, jak wyjść z długów nie mając pieniędzy? Skontaktuj się z nami – razem znajdziemy rozwiązanie dla Twojego problemu.

Poradziłeś sobie z długami? Zadbaj o poduszkę finansową!

W momencie rozpoczęcia radzenia sobie ze swoim zadłużeniem i pozostania ostatniej raty do spłacenia, dobrze rozpocząć oszczędzanie. Warto dążyć do odłożenia co najmniej kilkukrotnie razy wyższej kwoty niż swoje miesięczne zarobki. Chociaż początkowo kwota ta wydawać się może niemożliwa do osiągnięcia, warto przypomnieć sobie o tym, że pokonało się horrendalne we własnym mniemaniu długi. To właśnie brak oszczędności nierzadko stanowi jedną z przyczyn zadłużania się w obliczu każdej nieprzewidzianej sytuacji życiowej, takiej jak zakup nowego sprzętu w postaci pralki czy lodówki bądź skorzystania z nierefundowanej usługi medycznej. Zaleca się, by po spłaceniu swojego ostatniego długu w następnych miesiącach odkładać całą kwotę, jaką dotychczas przeznaczało się na spłatę swojego zadłużenia – taki nawyk pozwoli na sporządzenie naprawdę solidnej poduszki finansowej, która przyda się w obliczu niefortunnych zdarzeń i pozwoli uniknąć kolejnego wpadnięcia w spiralę finansową.

FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI

1 Czy istnieje różnica pomiędzy kredytem konsolidacyjnym a kredytem gotówkowym?

Tak – co więcej, jest ona dość istotna. Podstawową różnicę stanowi przede wszystkim cel kredytowania. Kredytem konsolidacyjnym spłaca się zadłużenia w innych instytucjach bankowych, stanowiąc połączenie kilku kredytów w jeden. Tymczasem kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel, taki jak zakupy, nieprzewidziane wydatki i tym podobne.

2 Na czym polega oddłużanie?

Oddłużanie to jedna z powszechnie stosowanych form radzenia sobie z długami, która cieszy się sporą popularnością. Proces ten stanowi wsparcie dla osób zadłużonych zarówno w firmach pozabankowych, jak i bankach, polegający na kompleksowym zmniejszeniu długu lub jego całkowitemu anulowaniu, umożliwiając dzięki temu wyjście ze spirali zadłużenia.

3 Czy istnieje jeden sprawdzony sposób na wyjście z długów?

Niestety nie. Wyjście z długów może być naprawdę trudnym zadaniem, jednak warto pamiętać, że nie jest ono niemożliwe. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na walkę z zadłużeniem, nawet jeśli konto bankowe świeci pustkami. Warto pamiętać o tym, że każda sytuacja jest inna, dlatego należy szukać rozwiązań dopasowanych do potrzeb oraz możliwości – możemy Ci w tym pomóc.

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy
Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy to dom zbudowany na mocnych fundamentach. Uważamy, że nasz sukces wynika z siły zgranego zespołu, który tworzą ludzie z pasją. Pozytywne relacje wewnętrzne przekładają się na kontakt z Klientami.

Podobne wpisy