Wspólny majątek powstaje w momencie zawarcia małżeństwa. Co się z nim dzieje w trakcie rozwodu? Niestety sam rozwód nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy w życiu. Dodatkowe zmartwienia pojawiają się wraz z problemem jak sprawiedliwie podzielić majątek. Z reguły małżeństwo, które jest w trakcie rozstania nie umie się polubownie dogadać. Potrzebna jest pomoc doświadczonych adwokatów. Sam proces jest bardzo czasochłonny i wymaga przygotowania rzetelnej dokumentacji, jednak nie musisz się borykać z tym sam. Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się jakie działania w sprawie podziału majątku będą dla Ciebie najlepsze.

Sprawdź czym jest wspólny majątek i kiedy może dojść do jego podziału

Na samym początku warto zaznaczyć, że problem z podziałem majątku przy rozwodzie najczęściej pojawia się w przypadku, kiedy małżeństwo nie zawarło pomiędzy sobą umowy o rozdzielności majątkowej, czy tzw. intercyzy. Wyróżnia się trzy rodzaje majątków: osobisty męża, osobisty żony oraz wspólny. Majątek osobisty, czyli wszystko to co mąż lub żona nabyli jeszcze przed małżeństwem. Natomiast za majątek wspólny uznaje się wszystko to co zostało nabyte po małżeństwie np. posiadane nieruchomości, samochody, prowadzone firmy lub konta bankowe. Podział majątku można przeprowadzić tylko w przypadku zakończenia wspólności majątkowej. Następuje ona w momencie ustania wspólności ustawowej, czyli m.in. w chwili ubezwłasnowolnienia lub śmierci jednego z małżonków, czy separacji.

Podział wspólności majątkowej nie musi kojarzyć się z górą problemów. Zaufaj ekspertom

Nasza kancelaria Ptak & Wspólnicy dba o to, aby podział majątku przebieg szybko i bezproblemowo. Podział wspólności majątkowej może odbyć się za pomocą umowy, czyli na podstawie aktu notarialnego, bądź z pomocą sądu. Sąd w takim przypadku ocenia, który z małżonków w większym stopniu przyczynił się do majątku, brany jest pod uwagę również udział we wspólnym gospodarstwie domowym, a także wychowanie dzieci. Nasi doświadczeni pracownicy każdą sprawę traktują indywidualnie. Po przeanalizowaniu całej sytuacji podejmowane jest określone działanie. Skorzystaj z pomocy prawników i zadbaj o skuteczny i sprawiedliwy podział majątku. Pamiętaj, że nie musi się to ciągnąć w nieskończoność. Kluczem jest przede wszystkim profesjonalne podejście.

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy
Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy to dom zbudowany na mocnych fundamentach. Uważamy, że nasz sukces wynika z siły zgranego zespołu, który tworzą ludzie z pasją. Pozytywne relacje wewnętrzne przekładają się na kontakt z Klientami.

Podobne wpisy