Aktualnie coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na przekształcenie spółki. Najczęściej taką decyzję podejmują osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Jednym z głównych powodów są zmieniające się na rynku potrzeby społeczno – gospodarcze. Decyzja o przekształceniu spółki niesie za sobą wiele korzyści. Najpierw jednak powinieneś sprawdzić z jakich etapów składa się proces i na co musisz się przygotować. Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Czym jest przekształcenie spółki? Poznaj garść podstawowych informacji

Procedura przekształcenia spółki polega na zmianie formy prawnej, jednak co najważniejsze zmianie nie ulega tożsamość spółki. Po sfinalizowaniu całego procesu, zgodnie z tzw. zasadą kontynuacji dalej obowiązują te same prawa i obowiązki, które zostały ustalone przed przekształceniem, a także nie zmienia się numer NIP i REGON. Procedura ta zachodzie zgodnie z obowiązującym Kodeksem Spółek Handlowych. Dokładnie określa on jakie dokumenty należy wypełnić, aby całość była zgodna z przepisami prawnymi. Dlaczego tak wielu przedsiębiorców podejmuje decyzje o przekształceniu spółki? Głównym powodem jest łatwiejsze dopasowanie do obecnych warunków, a także warto wiedzieć, że niektóre spółki są korzystniejsze np. pod względem podatków.

Szybkie przekształcenie spółek jest możliwe z pomocą profesjonalistów

Proces jakim jest przekształcenie spółek składa się z trzech głównych faz:

  1. faza menadżerska,
  2. faza właścicielska,
  3. faza rejestrowa.

Pierwsza fazowa polega na przygotowaniu całego planu przekształcenia. Tutaj musisz wiedzieć, że plan musi mieć formę pisemną, natomiast w przypadku działalności jednoosobowych konieczne jest, aby został sporządzony jako akt notarialny. Kolejna faza tzw. właścicielska polega na przygotowaniu uchwały zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych. Natomiast końcowa faza rejestrowa jak sama nazwa wskazuje polega na zarejestrowaniu nowej spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dla naszej kancelarii Ptak & Wspólnicy proces przekształcenia spółek nie stanowi żadnych tajemnic! Nie musisz znać wszystkich przepisów. To właśnie z nami zyskasz pewność, że wszystkie formalności są zgodne z przepisami. Powierz to nam, a cała procedura zakończy się szybciej niż myślisz!

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy
Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy to dom zbudowany na mocnych fundamentach. Uważamy, że nasz sukces wynika z siły zgranego zespołu, który tworzą ludzie z pasją. Pozytywne relacje wewnętrzne przekładają się na kontakt z Klientami.

Podobne wpisy