Umiejętność podejmowania trafnych decyzji biznesowych oraz racjonalne zarządzanie budżetem firmy wyróżniają prawdziwych liderów branży od przedsiębiorców, którzy regularnie nękani będą problemami finansowymi. Jeżeli w krótko bądź długoterminowych planach masz kolejną inwestycję, dobrze byłoby wiedzieć czy prowadzona przez Ciebie działalność będzie w stanie ją zrealizować. Obliczając wskaźnik zadłużenia kapitału własnego i wskaźnik zadłużenia długoterminowego jesteś w stanie realnie ocenić kondycję finansową firmy. To nieocenione źródło wiedzy, dlatego w tym artykule rozbijemy na czynniki pierwsze tego typu rachunki. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego wskaźnik zadłużenia powinien stać się Twoim przyjacielem?

Chociaż zasada „im mniej wiesz, tym lepiej śpisz” doskonale sprawdza się w wielu aspektach życia, zupełnie nie obowiązuje ona w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. A wręcz przeciwnie – zdobycie odpowiedniego poziomu wiedzy na temat sposobu funkcjonowania firmy jest nieocenioną przewagą nad konkurencją. Zwłaszcza w momencie, kiedy planujesz rozwój marki lub kolejne inwestycje na rynku. Szczegółowa i profesjonalnie wykonana analiza zadłużenia jest idealnym uzupełnieniem raportów dotyczących płynności finansowej przedsiębiorstwa. Powinieneś wiedzieć, że zawiera ona masę cennych informacji na temat funkcjonowania biznesu. Wskaźniki, o których szerzej napiszemy w dalszej części artykułu, czarno na białym pokazują, czy Twoja marka będzie w stanie realizować kolejne zobowiązania finansowe bez ryzyka popadnięcia w kryzys. Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego i wskaźnik zadłużenia długoterminowego błyskawicznie określa więc stopień zabezpieczenia kolejnych inwestycji poprzez własny kapitał.

Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego – obliczenia oraz interpretacja

Debt to equity ratio – tak specjalistycznie nazywa się wskaźnik zadłużenia kapitału własnego. Jest on jasną informacją o wielokrotności przewyższenia całkowitych zobowiązań przez środki własne. Optymalne w takim przypadku jest uzyskanie wartości, która nie przekracza 1. Jeśli wynik będzie wzrastał po czasie, wówczas wzrasta jednocześnie ryzyko finansowe, a przedsiębiorcy otrzymują klarowny sygnał, że ich działalność po prostu się zadłuża. Żeby profesjonalnie obliczyć wskaźnik zadłużenia kapitału własnego, należy podzielić kapitały obce przez kapitały własne, a następnie rezultat tego działania pomnożyć o 100%. Skąd brać informacje do tego typu analiz? To proste. Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego obliczany jest na podstawie danych pochodzących z bilansu. Twoje działania powinny dążyć do tego, aby porównania badań z kilku okresów wykazały spadek wartości wskaźnika. Wtedy jest on interpretowany jako poprawa kondycji finansowej firmy.

Możesz wykonać także długoterminowe analizy. Jak obliczyć taki wskaźnik zadłużenia?

Dla oceny płynności finansowej własnego przedsiębiorstwa przydatne będzie także specjalistyczne wyliczenie wartości, jaką podaje wskaźnik zadłużenia długoterminowego. Jak pokazuje już sama nazwa, działania te obejmują zobowiązania trwające dłużej niż 12 miesięcy. A do takiej grupy można zaliczać chociażby kredyty inwestycyjne oraz inne tego typu pożyczki. Podobnie jak w przypadku wskaźnika zadłużenia kapitału własnego, tak i tutaj dane należy zebrać z bilansu. Biorąc sumę zadłużenia długoterminowego, podziel ją przez kapitał własny i pomnóż razy 100%. Jeżeli rezultat osiągnie wartość większą niż 1 – oznacza to silne zadłużenie firmy. Niższa z kolei będzie potwierdzeniem stabilnej sytuacji finansowej Twojego przedsiębiorstwa.

Podejmuj dobre decyzje biznesowe przy wsparciu doświadczonych prawników

Chcąc zaplanować kolejne kroki w rozwoju przedsiębiorstwa, musisz mieć pewność, że dane uwzględniane przez wskaźniki zadłużenia kapitału własnego czy nawet wskaźniki zadłużenia długoterminowego są prawidłowe. W zdecydowanej większości przypadków, firmy borykają się z mniejszymi bądź większymi problemami finansowymi. Mowa tutaj o zaległościach w opłacanych fakturach, problematycznej windykacji lub chociażby mnożących się środkach zamrożonych na kontach dłużników i nieuczciwych biznesmenów. Większość tych spraw pomoże Ci rozwiązać doświadczona kancelaria prawna. Taka, jak Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy, proponuje również swoim Klientom profesjonalne wsparcie w zakresie szeregu innych usług. Mowa tutaj o kompleksowej pomocy w transakcjach handlowych, przekształcaniu spółek, windykacjach bądź doradztwie podatkowym.

FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI

Co w przypadku, kiedy wskaźnik zadłużenia kapitału własnego jest mniejszy niż 1?

Wszystko uzależnione jest od dokładnego rezultatu otrzymanego w wyliczeniach. Co do zasady, jeżeli wartość wskaźnika zadłużenia kapitału własnego jest mniejsza niż 1, masz do czynienia z finansowaniem części majątku przez kapitał obcy. Nie świadczy to negatywnie o sytuacji firmy.

Czy wskaźniki zadłużenia mogę wyliczać w sposób całkowicie samodzielny?

Zdecydowanie tak. Niezbędne będzie w tym przypadku uzyskanie szczegółowych informacji na temat kapitału własnego, zadłużenia długoterminowego i kapitału obcego. Znajdź je w bilansach!

Wskaźnik zadłużenia długoterminowego wyniósł dużo ponad 100%. Co robić?

W tym przypadku mówimy o negatywnej interpretacji oraz o dużym ryzyku utraty wiarygodności finansowej przedsiębiorstwa. Dokonaj szczegółowych analiz, aby dowiedzieć się, jakie konkretnie ruchy z przeszłości pogorszyły kondycję finansową firmy. Nie zaciągaj kolejnych zobowiązań.

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy
Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy to dom zbudowany na mocnych fundamentach. Uważamy, że nasz sukces wynika z siły zgranego zespołu, który tworzą ludzie z pasją. Pozytywne relacje wewnętrzne przekładają się na kontakt z Klientami.

Podobne wpisy