Wiele się mówi o windykacjach prowadzonych przez banki lub innego rodzaju firmy, które zawarły umowę z kontrahentem i nie uzyskały zapłaty. Mało kto jednak wie, że windykatorami mogą stać się również osoby prywatne. Do pożyczania pieniędzy bliskim przyjaciołom oraz rodzinie dochodzi bardzo często. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że ich późniejsze odzyskanie będzie rodziło pewne problemy. Niestety, ale coraz częściej dochodzi do sytuacji, kiedy to właśnie rodzina lub przyjaciel staje się naszym dłużnikiem. Czy temat może zostać zbagatelizowany? Oczywiście, że nie! Musisz wiedzieć, że jako osoba prywatna również masz prawo do roszczeń finansowych! O tym, jak odzyskać pożyczone pieniądze przeczytasz w naszym niniejszym artykule! Dowiedz się więcej!

Kiedy dłużnik urywa kontakt dalej masz szansę na odzyskanie należności

Jako osoby prywatne bardzo często decydujemy się na pożyczenie pieniędzy osobom ze swojego najbliższego otoczenia. W takich sytuacjach wierzymy, że zostaną nam w pełni zwrócone, kiedy będzie to tylko możliwe. Jak się jednak okazuje, czasami to nawet najbliżsi mogą stać się największymi dłużnikami. Dochodzi do sytuacji, kiedy po udzielonej pożyczce kontakt się urywa, a prawdopodobieństwo odzyskania należności zmniejsza się coraz bardziej. Czy taki przypadek może zostać zlekceważony? Niekoniecznie… Brak spłaty dla niektórych osób może wiązać się ze znacznym pogorszeniem sytuacji materialnej, w końcu niekiedy pożyczona kwota nie należy do najniższych. Jeśli od długiego czasu nie możesz odzyskać swoich pieniędzy, to najwyższy czas wcielić się w rolę wierzyciela i rozpocząć odpowiednie działania prawne. Przekonaj się, że wiedząc, jak odzyskać pożyczone pieniądze uporasz się nawet z najtrudniejszym dłużnikiem unikającym spłaty na wszelkie możliwe sposoby.

Czy brak umowy jest problematyczny? Wyjaśniamy

Z czego wynika przekonanie, że odzyskanie pieniędzy od znajomego lub bliskiej rodziny jest skomplikowane? Z pewnością odpowiedzią jest brak umowy. Kodeks cywilny, a dokładniej mówiąc, art. 720 jasno wskazuje, że przy pożyczkach większych niż 1000 złotych należy sporządzać umowy w formie dokumentowej. Co kryje się pod określeniem formy dokumentowej? Mogą to być nie tylko ustalenia spisane na papierze, ale również emaile, wiadomości sms itp. Tak naprawdę każda forma, z której jasno wynika, że doszło do pożyczki. Niestety, nie każdy stosuje się do tych wymagań. Pożyczanie pieniędzy często przybiera postać ustnych ustaleń. Pojawia się pytanie – czy brak namacalnego dowodu wskazującego na pożyczenie pieniędzy uniemożliwia prowadzenie działań windykacyjnych? Na szczęście nie! W takiej sytuacji to właśnie Ty, jako wierzyciel musisz udowodnić, że doszło do nawiązania transakcji. Istnieją jednak pewne ograniczenia! Nie możesz wykorzystać tutaj zeznań świadków. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy Twój dłużnik zgodzi się na to lub gdy prośba ta wychodzi ze strony klienta prowadzącego spór z firmą. Właśnie dlatego musisz znaleźć wszystkie choćby najmniejsze dowody wskazujące na udzielenie pożyczki, a tym samym istnienie zadłużenia.

Jak odzyskać pożyczone pieniądze krok po kroku? Poznaj dostępne działania windykacyjne

Chcą wiedzieć jak skutecznie odzyskać pożyczone pieniądze, na samym początku musimy wspomnieć o polubownych sposobach. Jednym z nich jest nawiązanie próby kontaktu. Mowa tutaj o wykonaniu telefonu bądź wysłaniu wiadomości mailowej bądź sms. Niestety, jeśli dłużnik celowo unika spłaty, należy sięgnąć po nieco poważniejsze metody. W tym celu zaleca się wysłanie wezwania do zapłaty. Ma ono charakter przypominający o zadłużeniu, jak i informujący o możliwych konsekwencjach. W piśmie powinna się również znaleźć wzmianka o wysokości zadłużenia. Najważniejszą funkcją wysłanego zawiadomienia jest powiadomienie dłużnika o możliwości skierowania sprawy do sądu i wszczęcia windykacji na jego koszt. Czy to jedyny polubowny sposób na to, jak odzyskać pożyczone pieniądze? Nie! Jeśli masz do czynienia z dłużnikiem, któremu zależy na zachowaniu dobrych stosunków, możesz zdecydować się na przeprowadzenie negocjacji u boku doświadczonego adwokata. Stosując odpowiednie techniki mediacyjne, dołoży wszelkich starań, aby wypracować kompromis pozwalający Ci na odzyskanie pożyczki, a z kolei dłużnikowi na jej swobodną spłatę.

Jak odzyskać pożyczone pieniądze, kiedy windykacja polubowna nie działa?

Mając do czynienia z wyjątkowo opornym dłużnikiem, nieuniknione jest wszczęcie postępowania sądowego. Wymaga ono właściwego przygotowania. Wynikiem prowadzonych rozpraw będzie wydanie nakazu zapłaty opatrzonego klauzulą wykonalności nakładającej na dłużnika obowiązek uregulowania istniejącego zadłużenia. Co więcej, w ramach skierowania sprawy do sądu może również zostać przeprowadzona egzekucja komornicza. Zajmowany jest majątek dłużnika, z którego zwracane są pożyczone pieniądze.

Poznaj ostatni sposób na zmobilizowanie dłużnika

Jak odzyskać pożyczone pieniądze? Odpowiedź jest prosta! Umieść dane osoby zadłużonej w odpowiednich rejestrach. W ten sposób utrudnisz jej, a nawet całkowicie uniemożliwisz zaciąganie najmniejszych pożyczek. Tego typu rejestry są monitorowane przez banki oraz inne firmy. Widniejące tam imię i nazwisko konkretnej osoby wysyła sygnał ostrzegawczy i zniechęca do zawierania umów. Warto wiedzieć, że dla niektórych dłużników wpisanie do rejestru może być bodźcem motywującym do zwrócenia całej pożyczonej kwoty.

Zdecyduj się na pomoc adwokata i zobacz, jak odzyskać pożyczone pieniądze szybko i sprawnie

Samodzielne działania windykacyjne nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Wynika to nie tylko z braku specjalistycznej wiedzy. Zdarzają się dłużnicy, którzy za wszelką cenę szukają sposób na uniknięcie obowiązku spłaty. Zachowanie to jest tym bardziej prawdopodobne, jeśli pożyczka nie została potwierdzona umową. Właśnie dlatego zaleca się, aby skorzystać z usług, jakie oferuje kancelaria prawna. Po pierwsze zwiększysz swoje szanse na skuteczne odzyskanie pożyczki. Po drugie zyskasz pewność, że prowadzone czynności windykacyjne są zgodne z obowiązującą literą prawa. Po trzecie unikniesz najmniejszych błędów wydłużających całą sprawę. Adwokaci zajmujący się reprezentowaniem Twoich interesów posiadają nie tylko wiedzę, ale również doświadczenie. Dzięki temu są w pełni przygotowani na możliwe posunięcia ze strony dłużnika. Musimy zaznaczyć, że nasza Kancelaria Ptak & Wspólnicy posiada na swoim koncie szereg rozwiązanych spraw. Swoje działania opieramy na nowoczesnych metodach windykacyjnych, dążąc do satysfakcjonującego zakończenia całej sprawy. Jeśli straciłeś nadzieję na samodzielne odzyskanie pożyczonych pieniędzy, skontaktuj się z naszymi adwokatami. Wskażą co przygotować na spotkanie, a następnie zajmą się znalezieniem jak najdogodniejszego rozwiązania. Przekonaj się, że odpowiedź na pytanie, jak odzyskać pożyczone pieniądze wcale nie musi być trudna, a skuteczne działania pozwolą Ci się pobyć problemu spędzającego sen z powiek! Serdecznie zapraszamy na konsultacje prawne!

JAK ODZYSKAĆ POŻYCZONE PIENIĄDZE – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA – FAQ

1. Jak odzyskać pożyczone pieniądze bez umowy?

Tak jak pisaliśmy w artykule, przydatne będą tutaj wszelkie wymieniane wiadomości, z których jasno wynika, że doszło do pożyczki. Jeśli ich również nie masz, możesz powołać się na potwierdzenie wykonania przelewu.

2. Czy windykacja sądowa pozwoli mi szybko odzyskać pożyczone pieniądze?

Czas trwania postępowań zależy w dużej mierze od dłużnika, a dokładniej mówiąc, jego postawy. Z pewnością szybszym rozwiązaniem jest windykacja polubowna, jednak z różnych przyczyn niekiedy jej przeprowadzenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

3. Czy negocjacje to dobry sposób na to, jak odzyskać pożyczone pieniądze?

Oczywiście, że tak! Jeśli tylko dłużnik wykazuje chęć na zawarcie kompromisu, warto skorzystać z tego rozwiązania. Miej świadomość, że mediacje pozwalają uniknąć sporów, a tym samym pozytywnie wpływają na relację pomiędzy wierzycielem a osobą zadłużoną.

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy
Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy to dom zbudowany na mocnych fundamentach. Uważamy, że nasz sukces wynika z siły zgranego zespołu, który tworzą ludzie z pasją. Pozytywne relacje wewnętrzne przekładają się na kontakt z Klientami.

Podobne wpisy