Nieodłączną konsekwencją każdego rozwodu jest podział majątku. Wiele par nie potrafi dojść w tej kwestii do porozumienia wybierając tzw. sądowy podział wspólnoty majątkowej. Temat ten przysparza wielu problemów, a dodatkowo dochodzi pytanie jak rozpatrywać podział majątku wspólnego w kwestii płacenia podatku? Przeczytaj krótki poradnik jaki specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy i poznaj wszystkie kluczowe informacje!

Podział majątku, czyli kiedy ustaje wspólność małżeńska

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego w momencie zawarcia związku małżeńskiego dochodzi do powstania tzw. wspólności majątkowej. Obejmuje wszystkie przedmioty oraz świadczenia pieniężne nabyte przez małżonków w czasie trwania związku małżeńskiego. Podział majątku można przeprowadzić na trzy popularne sposoby:

  • podział fizyczny,
  • przyznanie majątku jednemu małżonkowi i nałożenie obowiązku spłaty na drugą stronę,
  • podział cywilny, polegający na sprzedaży rzeczy i podziale uzyskanej sumy.

Małżonkowie sami wybierają najkorzystniejszy dla siebie podział majątku. Duże znaczenie ma tutaj jego ogólna wartość.

Sprawdź jak wyglądają kwestie podatkowe przy podziale majątku

Na wstępie należy zaznaczyć, że podział majątku ustala równy przychód pomiędzy małżonkami. Obejmuje on zarówno przedmioty i świadczenia pieniężne, ulegające podziałowi jak także dopłaty wyrównujące. Aby wyjaśnić kwestie podatkowe musimy powołać się na ustawę PIT, a dokładnie artykuł 2 ust. 1 mówiący o tym, że przepisów podatkowych nie stosuje się do przychodów uzyskanych po podziale majątku w konsekwencji ustania wspólnoty małżeńskiej! Dodatkowo wszelkie spłaty i dopłaty jakie małżonkowie wykonują w celu ustalenia równego podziału również nie podlegają opodatkowaniu! Jeśli posiadasz inne pytania związane z ustaniem wspólności majątkowej skontaktuj się z naszą kancelarią Ptak & Wspólnicy. Posiadamy długoletnie doświadczenie w skutecznym rozwiązywaniu spraw majątkowych. Powierz nam swoją sprawę o podział majątku, a my ustalimy najlepsze dla Ciebie warunki!

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy
Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy to dom zbudowany na mocnych fundamentach. Uważamy, że nasz sukces wynika z siły zgranego zespołu, który tworzą ludzie z pasją. Pozytywne relacje wewnętrzne przekładają się na kontakt z Klientami.

Podobne wpisy