W polskim prawie funkcjonuje szereg różnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Każda z nich charakteryzuje się odmiennym zestawem reguł i obostrzeń. Wraz z rozwojem firmy niektóre przepisy stają się dla przedsiębiorstwa przysłowiową kulą u nogi – w takich przypadkach przekształcenie spółki może okazać się niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Prawnicy z naszej kancelarii mają bogate doświadczenie w tym temacie i mogą wskazać zainteresowanym wszystkie za i przeciw, jakie wiążą się z każdym określonym w stosownych kodeksach wariantem.

Podwójne opodatkowanie daje Ci popalić? Zastanów się nad przekształceniem spółki!

Zapewne zdecydowana większość przedsiębiorców, którzy swoją działalność prowadzą w ramach spółki kapitałowej dokładnie znają powyższe zjawisko. Nie dość że bieżące zyski obłożone są podatkiem dochodowym od osób prawnych, to jeszcze z późniejszej dywidendy należnej wspólnikom państwo zabiera kolejną daninę. W pewnych okolicznościach przekształcenie spółki kapitałowej w jedną ze spółek osobowych stanowi świetne wyjście z takiej sytuacji. Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy może zapewnić właściwy przebieg całej procedury. Pełna ciągłość firmy zostaje zachowana, wszelkie należności nie zachodzą żadne negatywne zmiany – spółka osobowa tak samo jak kapitałowa odprowadza podatek od towarów i usług, czyli zachodzi pełna kontynuacja. Należy jedynie zadbać o stosowną aktualizację zgłoszenia w rejestrze podatników VAT, nie ma konieczności składania nowego wniosku. Nasi specjaliści mogą się tym zająć.

Na zmianę formy prawnej działalności trzeba wybrać optymalny moment. My wiemy jaki

Podczas przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową przedsiębiorstwo jest zobowiązane do zamknięcia dotychczasowych ksiąg rachunkowych, złożenia zeznania CIT do odpowiedniego urzędu, a następnie rozpoczęcia nowej ewidencji przychodów, wydatków oraz wszelkich rozliczeń. Co za tym idzie, wspólnicy spółki osobowej nie będą mogli uwzględnić ewentualnych strat poniesionych przez spółkę kapitałową podczas ustalania podstawy dochodu do opodatkowania. Jak widać na tym przykładzie czasami lepiej wstrzymać się trochę ze zmianami, żeby do maksimum wykorzystać wszystkie możliwości stwarzane przez poszczególne przepisy. Nasza kancelaria zawsze działa zgodnie z najlepszym interesem Klientów – w każdym przypadku przygotowujemy szczegółową analizę prawną, wskazując na specyficzne szanse oraz ewentualne ryzyko każdego wariantu postępowania. Skontaktuj się z nami, przedstaw swoją sytuację, a udzielimy Ci wszystkich niezbędnych informacji z zakresu przekształcania spółek.

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy
Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy to dom zbudowany na mocnych fundamentach. Uważamy, że nasz sukces wynika z siły zgranego zespołu, który tworzą ludzie z pasją. Pozytywne relacje wewnętrzne przekładają się na kontakt z Klientami.

Podobne wpisy