Rozwód to początek czynności prawnych, jakie należy podjąć, chcąc ostatecznie zakończyć małżeństwo. Kolejnym etapem jest podział majątku. Małżonkowie, wobec których wydano wyrok o zupełnym i trwałym rozpadzie pożycia, muszą dojść do porozumienia w kwestii związanej wspólności majątkowej. Dobra wiadomość jest tak, że wszystkie kwestie majątkowe można załatwić polubownie! Opowiemy Ci o tym nieco więcej w poniższym wpisie. Dowiedz się więcej!

Podstawowe informacje prawne o polubownym podziale majątku

Nie ulega wątpliwości, że na polubowny podział majątku decyduje się coraz większa liczba osób. Powód? Pozwala zaoszczędzić sporą ilość czasu. W odróżnieniu od postępowań sądowych kwestie majątkowe można załatwić zaledwie na jednym spotkaniu. Oczywiście, aby było to możliwe, para musi wykazywać chęć na zawarcie ugody. Konieczne jest tutaj podpisanie umowy, która jak się okazuje, w niektórych przypadkach musi mieć formę aktu notarialnego. Mowa tutaj o sytuacjach, kiedy w majątek wspólny wchodziła nieruchomość lub małżeństwo wspólnie prowadziło przedsiębiorstwo. W przepisach prawnych można znaleźć wyszczególnienie wskazujące, że podział majątku bez udziału sądu można przeprowadzić na trzy sposoby. Pierwszy polega na podziale fizycznym, czyli tzw. pół na pół. Drugi wiąże z podziałem, któremu przysługuje spłata jednego z małżonków. Z kolei ostatni sposób dopuszcza sprzedaż posiadanego majątku z podziałem uzyskanej kwoty.

Podział majątku u boku adwokata – sprawdź, kiedy warto zdecydować się na pomoc

Zastanawiasz się, czy przy umownym podziale majątku skorzystanie z porad specjalisty jest konieczne? Zaleca się tego typu działanie z dwóch głównych powodów. Po pierwsze adwokat oceni, czy zaproponowany podział majątku jest zgodny z obowiązującą literą prawa. Po drugie w czasie prowadzonych rozmów może on pełnić funkcje mediatora. Niekiedy małżonkowie pomimo chęci na zawarcie porozumienia napotykają pewne problemy związane ze sprawiedliwym podziałem wspólnego dobytku. Często ich rozwiązanie bez pomocy osoby postronnej jest niemożliwe. Doświadczony adwokat z naszej Kancelarii Ptak & Wspólnicy dzięki przeanalizowaniu całej sytuacji i indywidualnemu podejściu zaproponuje kompromis satysfakcjonujący obie strony. Pamiętaj, że w ten sposób nie tylko zachowasz dobre stosunki z byłym partnerem, ale także odsuniesz na bok wizję czasochłonnego postępowania sądowego, a co najważniejsze, zabezpieczysz swoje interesy! Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, serdecznie zapraszamy do kontaktu! Na konsultacji prawnej zapoznamy się z Twoją sprawą i określimy kolejne czynności, jakie należy podjąć!

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy
Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy to dom zbudowany na mocnych fundamentach. Uważamy, że nasz sukces wynika z siły zgranego zespołu, który tworzą ludzie z pasją. Pozytywne relacje wewnętrzne przekładają się na kontakt z Klientami.

Podobne wpisy