Czy długi mogą powstawać nieświadomie? Oczywiście, że tak! Liczba zobowiązań stale wzrasta. Nie ma się czemu dziwić, w końcu każdy z nas ma coraz większe potrzeby, które jak się okazuje, nie są współmierne z otrzymywanymi wynagrodzeniami. Efekt? Większość rzeczy decydujemy się nabyć na raty. Im ich liczba jest większa, tym trudniej zapanować nad regularnością spłat. Właśnie dlatego coraz większa liczba osób zaczęła się zastanawiać, jak sprawdzić swoje długi i mieć pewność, że wszystko zostało spłacone? Usługa ta kierowana jest również do firm, które przed sfinalizowaniem współpracy chcą upewnić się, że nie mają do czynienia z nieuczciwym kontrahentem. W niniejszym wpisie wskażemy Ci, jak sprawdzić zadłużenie w prosty sposób! Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Dlaczego warto sprawdzić zadłużenie, czyli krótko o tym, jak powstają nieświadome długi

Samego mechanizmu powstawania zalegających spłat nikomu nie trzeba tłumaczyć, szczególnie jeśli osoba doprowadziła do tego świadomie. Nieco inaczej wygląda sytuacja w chwili, gdy nie wiemy o istniejącym zadłużeniu. Dochodzi do tego w bardzo prosty sposób! Tak jak wyżej wspomnieliśmy, jednym z powodów jest nagromadzenie zobowiązań. W większości przypadków termin płatności jest podobny, przez co przeoczenie jednej z faktur nie należy do najtrudniejszych. To jednak nie wszystko! Zdarzają się sytuacje, kiedy zaciągnięcie kredytu lub zakup na raty miał miejsce już jakiś czas temu i najzwyczajniej w świecie zapomnieliśmy o tym. Warto jednak mieć świadomość, że rzadkością jest, aby o zadłużeniu zapomniał wierzyciel! W skrajnych przypadkach nieświadomy dług może być wynikiem działania osób trzecich. Mowa tutaj m.in. o oszustach lub bliskich, którzy na nasze dane zaciągnęli pożyczkę.

Brak płatności w terminie – poznaj główne konsekwencje

Tam, gdzie w grę wchodzą zobowiązania pieniężne stwierdzenie „nie wiedziałem o ich istnieniu” nie jest akceptowane. Brak regularnych spłat, a tym samym wzrost zadłużenia prowadzi do naliczania odsetek oraz innych opłat, które wynikają z zapisów w zawartej umowie. W konsekwencji okazuje się, że do zapłaty mamy o wiele więcej, niż na początku. Dlatego właśnie zaleca się, aby sprawdzić swoje długi jak najszybciej! Możemy śmiało powiedzieć, że jest to doskonały sposób na zaoszczędzenie nerwów i przede wszystkim pieniędzy! Co więcej, czasami nawet zadłużenie o niewielkiej wartości może utrudnić zaciągnięcie kredytu itp., ponieważ w oczach firm stajesz się nieuczciwym kontrahentem, który może narazić ich na straty finansowe.

Jak sprawdzić swoje długi w internecie? Przed Tobą kilka głównych miejsc

Wzrost liczby osób zadłużonych przyczynił się do powstania wielu rejestrów, które przechowują wszystkie dane o istniejących zobowiązaniach. Jednym z takich miejsc jest Biuro Informacji Kredytowej w skrócie BIK. Znajdziesz tam dane o zaciągniętych kredytach, które spłacasz na bieżąco, ale również tych, o których istnieniu nie wiedziałeś. Dla osoby zainteresowanej generowany jest specjalny raport, w którym możesz dokładnie sprawdzić całą historię dokonywanych płatności. Dzięki temu w bardzo szybki sposób dowiesz się, czy przez nieuwagę nie pominąłeś jednej z wystawianych faktur. Kolejnym dobrze znanym miejscem stanowiącym odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić zadłużenie jest Krajowy Rejestr Długów. Platforma ta zawiera informacje o zobowiązaniach pieniężnych nie tylko osób prywatnych, ale również firm, co okazuje się cennym rozwiązaniem dla przedsiębiorców chcących prześwietlić historię finansową swoich partnerów biznesowych. Chcąc wiedzieć, jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej, warto również skorzystać z takich programów jak: Rejestr Dłużników ERIF, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Dłużników Telekomunikacyjnych.

W przypadku firm, które chcą sprawdzać swoich prywatnych Klientów, na duże uznanie zasługuje fakt, że opisywane programy to nie tylko sposób na wykrycie nieuczciwych kontrahentów. Dzięki temu, że gromadzą dane o dokonywanych spłatach, możliwe jest określenie terminu oraz przewidzenie, jak będzie wyglądała spłata kolejnego zobowiązania.

Miej kontrolę nad zadłużeniami – sprawdź, do czego ta informacja jest niezbędna

Nie ulega wątpliwości, że temat długów pod żadnym pozorem nie może zostać zlekceważony. Kiedy warto zdecydować się na sprawdzenie, czy na Twoim koncie istnieje zadłużenie? Zaleca się, aby na tego typu czynność wykonać przed rozpoczęciem starań m.in. o uzyskanie kredytu. Dlaczego? Odpowiedzi nie trzeba szukać daleko! Bank przed podpisaniem umowy i przyznaniem Ci pieniędzy z pewnością sprawdzi, czy na swoim koncie nie masz nieuregulowanych zobowiązań, a tym samym zniweluje ryzyko, że nie będziesz spełniał swojego obowiązku.

Jak poradzić sobie z zadłużeniami? Poznaj stanowisko prawne

Jeśli po sprawdzeniu okaże się, że masz na swoim koncie nieuregulowane płatności, czas podjąć odpowiednie działania! Niestety jednak okazuje się, że w wielu sytuacjach automatyczna spłata wydaje się niemożliwa. Jak wyjść z długów, jeśli ogólna wartość przewyższa Twoje zdolności finansowe? Jednym ze sposobów jest rozmowa z wierzycielami. W wielu przypadkach są oni skłonni do zawarcia porozumienia, a tym samym rozłożenia istniejącego długu na raty. Jeśli jednak Twoja sytuacja materialna uniemożliwia spłatę choćby niewielkiej ilości zobowiązań, kolejnym sposobem na odbicie się od dna jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej!

Upadłość konsumencka, jako sposób na nowe życie! Dowiedz się więcej

Warto mieć świadomość, że z prawnego punktu widzenia nie każdy może zdecydować się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy spełnisz określone warunki. Najważniejsze jest to, aby Twoja niewypłacalność finansowa trwała od co najmniej 3 miesięcy. Co więcej, sąd zwraca również uwagę na to, że do złej sytuacji materialnej doprowadziłeś umyślnie, czy nie. Po złożeniu odpowiedniego wniosku rozpisywany jest plan spłaty, a w skrajnych przypadkach dług może zostać umorzony!

Kiedy długi przytłaczają, sięgnij po pomoc profesjonalistów! Znajdziemy dla Ciebie rozwiązanie

Doskonale wiemy, że samodzielne uporanie się z istniejącymi zadłużeniami nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Co więcej, chaotyczne działania mogą doprowadzić do pogorszenia sytuacji. Właśnie dlatego nasza Kancelaria Ptak & Wspólnicy postanowiła wyciągnąć pomocną dłoń do wszystkich zadłużonych osób, które chcą rozpocząć nowe etap w życiu bez długów spędzających sen z powiek. Przeanalizujemy Twoją sytuację, rozeznamy się w posiadanych zadłużeniach i zaproponujemy, jak najlepsze rozwiązanie prawne! Nasza wiedza podparta wieloletnim doświadczeniem przekłada się na sukces naszych Klientów. Poprzez podejmowanie specjalistycznych kroków jesteśmy w stanie zapewnić, że z każdej sytuacji jest wyjście! Nie działaj sam! Postaw na nasz profesjonalizm i skorzystaj ze specjalistycznej wiedzy prawnej. Dla nas prawo upadłościowe i sposoby na to, jak wyjść z długów nie stanowią tajemnic! Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu!

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy
Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy to dom zbudowany na mocnych fundamentach. Uważamy, że nasz sukces wynika z siły zgranego zespołu, który tworzą ludzie z pasją. Pozytywne relacje wewnętrzne przekładają się na kontakt z Klientami.

Podobne wpisy