Wraz z początkiem 2021 roku zakończył się okres przejściowy Brexitu. Wielka Brytania ostatecznie i całkowicie wystąpiła Unii Europejskiej – dla wielu firm to kompletnie nowa rzeczywistość, w której trzeba się jak najszybciej odnaleźć. 2 lata na przygotowania nie wszystkim wystarczyły, o czym świadczą trudności, jakich doświadczają konsumenci i odbiorcy B2B po obu stronach Kanału LaManche.

Nowe regulacje dotyczą m.in. podatków, wymaganych pozwoleń oraz przepływu kapitału

Niektóre firmy mogą zostać całkowicie wyrugowane z brytyjskiego rynku po brexicie. Z kolei te podmioty, których zasięg działalności wciąż obejmuje Wielką Brytanię, muszą dopełnić znacznie więcej obowiązków związanych z administracją czy podatkami. Konieczność uzupełniania braków w dokumentacji wiąże się z kolejnymi opóźnieniami. Przedłużające się oczekiwanie na realizację zamówienia nie pomoże w utrzymaniu dobrych relacji z Klientem. Co zrobić, aby wszelkie odprawy celne przebiegały sprawnie? W pierwszej kolejności należy dostosować swoje procedury do polityki UE i Wielkiej Brytanii w kwestii importu i eksportu z/do krajów zewnętrznych. Szczególnie istotna jest kwestia wszelkich norm, certyfikatów, znaków towarów, patentów itd. Specjaliści od transakcji handlowych z Kancelarii R. Ptak są gotowi, by wskazać elementy niezbędne w Twojej branży do kontynuowania dotychczasowej działalności w Zjednoczonym Królestwie.

Każda transakcja z brytyjskim sprzedawcą lub odbiorcą musi zostać uwzględniona w ewidencji

Brexit oznacza spore zmiany w kwestiach podatków od zawieranych kontraktów, sprzedawanych oraz sprowadzanych towarów itd. Przy imporcie z Wlk. Brytanii konieczne jest zgłoszenie ich przez system AIS/IMPORT. Natomiast eksport wiąże się z procedurą wywozu (system AES/ECS2) i elektronicznym potwierdzeniem wysyłki towarów poza unijny obszar celny. Urzędowy komunikat IE599, opatrzony wymaganym podpisem, to jedyna wiążąca podstawa do zastosowania zerowej stawki VAT przez organ podatkowy. Podobnych zmian jest znacznie więcej – a należy się spodziewać, że w przyszłych latach pojawią się nowe lub znowelizowane przepisy, porządkujące kwestie które dziś sprawiają obustronne problemy. Profesjonalne doradztwo podatkowe wydatnie pomoże w wyborze ścieżki optymalnej dla Twojej firmy. Zapraszamy do kontaktu w celu rozpoznania Twoich potrzeb oraz omówienia szczegółów.

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy
Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy to dom zbudowany na mocnych fundamentach. Uważamy, że nasz sukces wynika z siły zgranego zespołu, który tworzą ludzie z pasją. Pozytywne relacje wewnętrzne przekładają się na kontakt z Klientami.

Podobne wpisy