Rozpad rodziny to najczęściej niezwykle traumatyczne przeżycie. Niestety, nierzadko jest tak, że rozwód to dopiero początek spraw sądowych. Jego naturalną konsekwencją jest również postępowanie w przedmiocie podziału majątku. Jak ono wygląda w praktyce, a także jakie są sposoby na przeprowadzenie podziału majątku?

Majątek małżonków

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje małżeńska wspólność majątkowa. Jest to reguła generalna, możliwe jest jednak zawarcie intercyzy, na mocy której zostaje określony ustrój majątkowy danego małżeństwa. Podział majątku dotyczy jednak majątku wspólnego, nie zaś majątków osobistych małżonków. W jego skład wchodzą dobra nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego. Kwestie te zostały szczegółowo uregulowane w przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Podział majątku wspólnego małżonków po rozwodzie

Istnieją dwa sposoby dokonania podziału majątku wspólnego po rozwodzie. Mianowicie, pierwszym z nich, znacznie prostszym, jest umowa zawarta przed notariuszem. W takim wypadku należy udać się do kancelarii notarialnej w celu ustanowienia rozdzielności, czyli zawarcia intercyzy. Kolejnym krokiem będzie podział majątku w drodze umowy. Jeżeli strony są zgodne co do postanowień obydwu aktów, wówczas możliwe jest załatwienie sprawy w czasie jednej wizyty u notariusza. Ten sposób jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla byłych już małżonków, a także – co jest niezwykle bardzo istotne – tańszy i szybszy.

Z kolei drugim wariantem jest podział dokonany na drodze sądowej. Podstawą jest tutaj złożenie wniosku w tym przedmiocie. W takim przypadku należy liczyć się z nierzadko długotrwałym i skomplikowanym postępowaniem. Może się bowiem okazać, że konieczny będzie na przykład dowód z opinii biegłego z zakresu wyceny nieruchomości. Postępowanie może trwać nawet kilka lat, należy bowiem liczyć się z możliwością złożenia apelacji przez stronę, która będzie niezadowolona z rozstrzygnięcia sądu w pierwszej instancji.

Czy warto skorzystać z pomocy prawnika?

Pomoc profesjonalisty jest zawsze potrzebna w załatwianiu spraw prawnych. Szczególnie jeżeli podział majątku dokonywany jest na drodze sądowej, wówczas z całą pewnością wsparcie radcy prawnego okaże się bardzo cenne. Osoba taka nie tylko doskonale orientuje się w przepisach, ale także podchodzi do ewentualnego sporu z mniejszymi emocjami. Dzięki temu łatwiej jest mu przedstawić sądowi stanowisko strony, którą reprezentuje, co z kolei przekłada się na sprawniejsze procedowanie sądu.

Rozwód jest najczęściej przeżyciem niezwykle wstrząsającym. Problem jest jednak o tyle poważniejszy, że koniec małżeństwa to również początek kolejnych kłopotów. Jednym z nich jest właśnie podział majątku wspólnego. Należy pamiętać, że w tego typu sytuacji zawsze można skorzystać z pomocy prawnika, który swoją wiedzą i doświadczeniem wesprze w tych niełatwych chwilach.

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy
Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy to dom zbudowany na mocnych fundamentach. Uważamy, że nasz sukces wynika z siły zgranego zespołu, który tworzą ludzie z pasją. Pozytywne relacje wewnętrzne przekładają się na kontakt z Klientami.

Podobne wpisy